Konser Takvimi / Gigs

Brush-Hard-top

Anadolu Ejderi

“Anadolu Ejderi” GSA diskografisinin dördüncü albümü.

Diğer albümlerde olduğu gibi tamamen bağımsız, gücünü özgürlüğünden ve kimseye hesap vermeyişinden alan bir DIY manifestosu. Akyol’un son beş yılda yazdığı şarkıları içeriyor.

Hologram İmparatorluğu ve İstikrarlı Hayal Hakikattir albümlerinde olduğu gibi Türkiye’de kurdukları butik plakçıları Dunganga Records ve dünya çapında da Glitterbeat Records’tan 25 Kasım 2022 tarihinde yayımlanıyor.

Bu albüm, mitolojik bir ejderin Anadolu topraklarındaki derin uykulardan uyanışı, mağarasında işaret bekleyen milyonlarca hücrenin aynı anda bir organizmaya dönüşmesi. Herkesin kendi süper kahramanı olmayı mecburen öğrendiği bir hakikatte saf kötülüğe karşı tek çarenin kollektif hareket olduğunu yineleyen bir direniş, hafızası çalınan kültürlerin bellek okyanusunda, denizaltı kafilesiyle yapılan bir gezi. Yıkılan kentlerin ve kentle birlikte imha edilmeye çalışılan , ezilip ufalanan kültürlerin, iç içe geçmiş anlamların, tartışılamayan, olgunlaşamayan fikirlerin içinden yükselen “başka türlü nasıl olurdu” sorusuna cevaben bir “kontra hakikat” kurgusu. Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş seslerinin, kültürlerinin arasında gezinen avantür türünde bir b-movie. Kadınların, LGBTi+’ların tutkularına, aşık olmaya, cinsel kimliklerine sahip çıkışlarının yeterince devrimci olduğu politik bir iklimde iliklerine kadar tutkulu ve varlığını özgürce ifade edebilecek kudrette bir kendini yaratma hali. Sonik bir genişleme ve icat, yan yana gelmesi pek de öngörülemeyen seslerin, kelimelerin, mefhumların birbirleriyle karışıp yeni biçimlerle dans ettiği bir örgü.

“Müzikal olarak bu albüm benim için bilinen sınırların dışına çıkma ve yepyeni seslerin peşine düşme macerasıydı, bu anlamda şimdiye kadarki en özgür ve özgün üretimim diyebilirim. Anadolu Pop, Folk, Klasik Türk Müziği, Türkçe Psychedelic Rock gibi etkilendiğim türlerin sınırlarını genişletip yepyeni türlerle buluşturan bir kimyasal reaksiyona dönüştü; koyu beat’lerin, stoner rock, post punk, caz, surf, disco dokunuşlarının yanısıra, hip hop ve endüstriyel müziğin, 90’ların, Orta Doğu’nun ve grunge’ın da izlerini sürmek mümkün.

Enstrümantasyonda gitar, bas, davul üçlüsünün yanısıra keman, ud ve elektro bağlama, cümbüş ve ilk kez sazbüşün de olduğu geleneksel Türk sazları ve ritmleri eşlik ediyor.”

Özgürlüğün bayrağı dalgalansın:

“Uyandı uyuyan ejder derin uykudan!”

About Anadolu Ejderi

“Anadolu Ejderi” is the fourth album in GSA’s discography. Like her other albums, it is a completely independent DIY manifesto that draws its strength from its freedom and refusal of accountability to anyone. Consisting of songs Akyol has written in the past five years, it is released by her boutique record label, Dunganga Records, in Turkey, and Glitterbeat Records worldwide, as were her two previous albums, Hologram İmparatorluğu and İstikrarlı Hayal Hakikattir.

This album is the awakening of a mythological dragon from a deep sleep in Anatolian lands. The simultaneous transformation of millions of cells, awaiting a sign in their caves, into a whole organism. A call to resistance, reiterating that collective action is the only remedy against pure evil, in this reality where every person is required to learn how to be their own superheroes, the voyage of a submarine company in an ocean of memories stolen from a society.

A ‘contra-reality’ fiction, answering the question rising from destroyed cities, from the cultures that were intended for annihilation along with those cities, from intertwined meanings, from undisputed, unripened ideas, ‘What would it be like otherwise?’ An avant-grade B-movie, wandering through the sounds and cultures of Anatolia on the verge of being forgotten. A passionate-to-the-bone state of self-creation, with the might needed for freedom of expression, in such a political climate where it is considered revolutionary enough to even fall in love, to commit to one’s passion, to own one’s sexual identity, for women and LGBTI+ persons. A sonic expansion and invention, an embroidery of unexpected sounds, words and meanings merging into one another, to dance a newborn motif.

“Musically, this album was an adventure to cross known boundaries and to hunt for novel sounds for me, and, on this path, I can say that it is my most liberated and original creation yet. It turned into a chemical reaction, pushing at the borders of the genres that influenced me, Anatolian Pop, Folk, Classical Turkish music and Turkish Psychedelic Rock, synthesizing with brand new genres, dark beats, and little touches of stoner rock, post punk, jazz, surf, disco, along with traceable hints of hip hop, grunge, industrial and Middle Eastern music.”

In the instrumentation, the guitar, bass and drum trio are accompanied by a number of traditional Turkish instruments: violin, oud, electro baglama, cümbüş, and for the first time, sazbüş.

Let the flag of freedom wave!

“The sleeping dragon rises from its slumber!”

Brush-Hard-top
Brush-Hard-top
Brush-Light-bottom

Galeri / Gallery

brush-half-02
Brush-Light-bottom
logo-mozo-small-white70x70-01

Üye Ol / Subscribe

Gaye Su Akyol'dan direkt mail kutunuza haberler... Dükkan indirimleri, hediye biletler, yeni çıkan albüm ve teklilerden haberdar olmak için kaydolun!
Brush-Light-top